Mascotkit.pl

Co to jest plik SVG?

W tym artykule wyjaśniono, czym jest plik SVG i czym format różni się od innych formatów obrazu, jak go otworzyć i jak przekonwertować go na bardziej popularny format, taki jak PNG lub JPG.

Co to jest plik SVG?

Plik z rozszerzeniem SVG jest najprawdopodobniej plikiem Scalable Vector Graphics. Pliki w tym formacie używają formatu tekstowego opartego na XML, aby opisać, jak powinien wyglądać obraz.

Ponieważ do opisu grafiki używany jest tekst, plik SVG można skalować do różnych rozmiarów bez utraty jakości — innymi słowy, format jest niezależny od rozdzielczości . Z tego powodu strony internetowe i grafiki drukowane są często budowane w formacie SVG, dzięki czemu można je zmieniać w celu dopasowania do różnych projektów w przyszłości.

SVG

Jeśli plik SVG jest skompresowany za pomocą kompresji GZIP, plik będzie miał rozszerzenie .SVGZ i może mieć od 50 do 80 procent mniejszy rozmiar.

Inne pliki z rozszerzeniem .SVG, które nie są związane z formatem graficznym, mogą zamiast tego być plikami zapisanej gry. Gry takie jak Return to Castle Wolfenstein i Grand Theft Auto zapisują postępy w grze do pliku SVG.

Jak otworzyć plik SVG

Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na otwarcie pliku SVG w celu jego wyświetlenia (nie edytowania) jest użycie nowoczesnej przeglądarki internetowej, takiej jak Chrome, Firefox, Edge lub Internet Explorer — prawie wszystkie z nich powinny zapewniać obsługę renderowania SVG format. Oznacza to, że możesz otwierać pliki SVG online bez konieczności ich wcześniejszego pobierania.

Plik SVG otwarty w Chrome

Jeśli nie posiadasz już plik SVG na komputerze, przeglądarka internetowa może być również używany jako offline SVG Viewer. Otwórz te pliki SVG za pomocą opcji Otwórz przeglądarki internetowej (  skrót klawiaturowy Ctrl + O ).

Pliki SVG można tworzyć za pomocą programu Adobe Illustrator , więc możesz oczywiście użyć tego programu do otwarcia pliku. Niektóre inne programy firmy Adobe obsługujące pliki SVG (pod warunkiem, że zainstalowana jest wtyczka SVG Kit dla Adobe CS ), obejmują  programy Adobe Photoshop , Photoshop Elements i InDesign . Adobe Animate  działa również z plikami SVG.

Niektóre programy firm innych niż Adobe, które mogą otwierać plik SVG, to Microsoft Visio , CorelDRAW , Corel PaintShop Pro i CADSoftTools ABViewer .

Inkscape , GIMP i Vectornator to darmowe programy, które mogą pracować z plikami SVG, ale musisz je pobrać, aby otworzyć plik SVG. Picozu jest również bezpłatny i obsługuje ten format, ale możesz otworzyć plik online bez pobierania czegokolwiek.

Ponieważ plik Scalable Vector Graphics jest tak naprawdę plikiem tekstowym w swoich szczegółach, możesz wyświetlić wersję tekstową pliku w dowolnym edytorze tekstu. Zobacz naszą listę najlepszych darmowych edytorów tekstu dla naszych ulubionych, ale nawet domyślny czytnik tekstu w twoim systemie operacyjnym działałby, jak Notatnik w systemie Windows.

Plik SVG otwarty w Notepad ++

W przypadku plików zapisanych gier gra, która utworzyła plik SVG, najprawdopodobniej użyje go automatycznie po wznowieniu gry, co oznacza, że ​​prawdopodobnie nie możesz ręcznie otworzyć pliku SVG za pomocą menu programu. Jednak nawet jeśli uda Ci się otworzyć plik SVG za pomocą pewnego rodzaju menu Otwórz , musisz użyć odpowiedniego pliku SVG, który jest powiązany z grą, która go utworzyła.

Jeśli sama gra nie otwiera pliku SVG, wypróbuj GTA2 Saved Game Editor lub otwórz plik SVG w edytorze tekstu, aby sprawdzić, czy jest tam coś przydatnego.

Więcej informacji o plikach SVG

Format Scalable Vector Graphics powstał w 1999 roku i jest nadal rozwijany przez World Wide Web Consortium (W3C).

Jak już przeczytałeś powyżej, cała zawartość pliku SVG to tylko tekst. Gdybyś otworzył jeden w edytorze tekstu, zobaczyłbyś tylko tekst, jak w powyższym przykładzie. W ten sposób przeglądarki SVG mogą pokazać obraz — czytając tekst i rozumiejąc, jak powinien być wyświetlany.

Patrząc na ten przykład, możesz zobaczyć, jak łatwo jest edytować wymiary obrazu, aby był tak duży, jak chcesz, bez wpływu na jakość krawędzi lub koloru. Ponieważ instrukcje renderowania obrazu można łatwo zmienić w edytorze SVG, tak samo może być sam obraz.

Social Media