Czym są obrazy rastrowe i jak je zoptymalizować

Czym jest obraz rastrowy? Pliki rastrowe są najpopularniejszym typem obrazów wykorzystywanych w sieci. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o grafice rastrowej.

Pliki rastrowe to obrazy 2D ze stałymi wymiarami szerokości i wysokości. Te dwa wymiary tworzą matrycę z kwadratami. Ale w jaki sposób ten proces tworzy obraz?

W tej macierzy utworzonej przez wymiary, każdy kwadrat ma swój własny kolor. W zależności od rozszerzenia pliku i jego bitów liczba możliwych kolorów jest różna.

Rozmiar pliku grafiki rastrowej

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad zdjęciem: „Dlaczego ten obraz jest taki duży ?!”. Rozmiar plików rastrowych zależy od wielu czynników. Przeanalizujmy je jeden po drugim:

  • Wymiary obrazu

Jeśli masz obraz o wielkości 1000x1000px, powstaje 1 milion pikseli. Jeśli obraz ma rozmiar 2000 x 2000 pikseli, plik ten zawiera informacje o 4 milionach pikseli.

  • Format pliku obrazu

Formaty plików

Różne formaty plików mają różne struktury, więc zawierają różne informacje o obrazie. Na przykład obraz JPG i PNG wygląda tak samo wizualnie, ale format pliku PNG jest nieco większy. Powodem jest to, że przechowuje więcej informacji o każdym pikselu. To jest przezroczystość.

Z drugiej strony pliki JPG nie mogą być przezroczyste. Przechowują one tylko informację o numerze koloru na temat każdego piksela, np. „Pixel 1: 000” (# 000 to numer koloru).

Format pliku PNG zawiera następujące informacje; „Piksel 1: 000, Przezroczystość: 50%”. I to się dzieje dla każdego piksela.

Innym przykładem formatu plików, który sprawia, że ​​obrazy są naprawdę ciężkie, jest format RAW. Ten format pliku zawiera dużo więcej informacji niż pliki PNG i JPG, co jest bardzo przydatne dla fotografów podczas edycji zdjęć. Ale dla zwykłego użytkownika jest to niepotrzebnie ciężki format plików. Jeśli nie jesteś fotografem, zmień domyślny format pliku w aparacie / telefonie z RAW na JPG.

  • Metadane

Podczas robienia zdjęcia za pomocą telefonu telefon zapisuje niektóre dane do zdjęcia. Niektóre z tych danych są ważne, na przykład: Kiedy zostało zrobione to zdjęcie? Gdzie został zabrany? Z jakiego urządzenia? Ale jest też wiele niepotrzebnych informacji, których prawdopodobnie nie będziesz potrzebować.

  • Bity

BITY

Nie musisz dokładnie wiedzieć, czym są bity. Wyobraź sobie, że „im więcej bitów, tym większy rozmiar pliku”.

Załóżmy, że masz czarno-biały obraz. Ma tylko dwa kolory, więc plik przechowuje informacje tylko wtedy, gdy jest to pierwszy kolor lub drugi kolor.

1-bitowe obrazy kolorowe mogą mieć tylko dwa kolory. Zawierają tylko informację „prawda” lub „fałsz” dla każdego piksela. Z drugiej strony są 32-bitowe obrazy, które obsługują 4 294 967 296 kolorów. Mają znacznie większe rozmiary, ponieważ opisują jeden z tych kolorów dla każdego piksela.

  • Bezstratna kompresja

To jest coś, co może spowodować, że obrazy będą mniejsze rozmiary plików, jeśli są włączone. Aby zrozumieć tę kompresję, musimy wrócić do bitów.

Załóżmy, że mamy obraz z 16 lub 32 bitami i powiedzmy, że wiele pikseli wewnątrz jest tego samego koloru lub bardzo podobnych. Zwykle plik zawiera kolor dla każdego piksela oddzielnie, ale oto jak działa kompresja bezstratna. Mówi: „Hej, komputer, te 30 pikseli ma ten sam kolor” zamiast „Ten piksel to ten kolor, ten piksel to ten kolor, itp.”, Gdy wszystkie są takie same. Minimalizuje to kod obrazu drastycznie. Pamiętaj, że ta technika łączy identyczne kolory, ale czasami, w celu zmniejszenia rozmiaru pliku, łączy piksele z podobnymi kolorami. Uważaj więc, jeśli potrzebujesz obrazu w najwyższej jakości.

Najczęściej używane pliki rastrowe

JPG – ten plik jest najczęściej używanym formatem plików rastrowych do robienia zdjęć i obrazów przechowywanych w Internecie.

PNG – w zasadzie taki sam jak JPG, ale ma opcję przezroczystości.

GIF – ma zdolności PNG, ale obsługuje animację. Animacja w tym formacie zawiera informacje dotyczące kilku zdjęć naraz. Ma również ograniczenie do 256 kolorów.

WebP – to nowy format rastrowy stworzony dla internetu przez Google. Ma cechy PNG, ale jest skompresowany, więc rozmiar jest około 1/3 mniejszy niż PNG. Może być również animowany jak GIF, ale o znacznie mniejszym rozmiarze i większej liczbie kolorów.

RAW – to rozszerzenie pliku jest używane przez kamery. Ma możliwość zapisywania dodatkowych informacji o każdym pikselu. Jest używany głównie przez fotografów podczas edycji zdjęć. Te dodatkowe informacje pomagają oprogramowaniu do edycji znacznie lepiej edytować zdjęcia.

Istnieje wiele innych formatów obrazów rastrowych, ale nie są one tak popularne i nie są często używane.

4 myśli na temat “Czym są obrazy rastrowe i jak je zoptymalizować

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *