Jak stworzyć grafikę animowaną?

                Jeszcze do niedawna grafika animowana kojarzona była tylko z filmami animowanymi. Tutaj prekursorem był Walt Disney i jego słynne bajki. Któż z pokolenia lat 80-tych nie oglądał Kaczora Donalda czy też Myszki Mickey, choć ówcześnie już na początku XX wieku, tworzone były wysokiej jakości filmy animowane, gdzie grafika była tworzona przez rysowników wytworni, co było niezwykle żmudnym procesem.

Z kolei w Polsce bardzo popularna była wytwórnia filmów w Bielsku Białej, gdzie powstał popularny Koziołek Matołek. Proces tworzenia filmów animowanych polegał na tworzeniu przez grafika który ręcznie malował np. postacie. Przedstawiano na pojedynczych klatkach filmu ich fazy ruchu. Wcześniej wykorzystywano również animacje poklatkowe, jednak ten sposób tworzenia filmów animowanych przechodzi już do lamusa.

We współczesnych produkcjach coraz częściej korzysta się z grafiki i animacji, która jest wspomagana przez specjalistyczne programy komputerowe. Tworzona jest ona metodą cyfrową i trójwymiarową. Dzięki temu postacie dają wrażenie bycia realnymi, nawet wypowiadane przez nich słowa odzwierciedla ruch ust.

Wszyscy bohaterowie cartoon są zaprojektowani bardzo szczegółowo, można wiec rzec, że takie filmy są niemal małymi dziełami. Oczywiście tworzenie postaci, jest bardzo trudne, wymaga to specjalistycznej wiedzy z zakresu kodowania i programowania. Wykonuje się to za pomocą SVG i CSS. Na samym początku to program Flash był wykorzystywany do animacji, niestety ten program nie radził sobie na urządzeniach mobilnych.

Twórcy postanowili więc stworzyć format Adobe Flash, ale i on nie radzi sobie z najnowszymi urządzeniami mobilnymi. Dlatego twórcy stworzyli program SVG, który jest niczym innym jak wektorowym formatem obrazów, dzięki oparciu na XML, jest w pełni zgodny z HTML.

Fantastycznie sprawdza się również na urządzeniach mobilnych. dzięki niemu można tworzyć postacie z wieloma cechami czy atrybutami. Tutaj ogranicza tylko wyobraźnia. Ogranicza się stosowanie filtrów graficznych, natomiast zastosowanie tutaj mają krzywe i figury geometryczne. Dzięki temu zaprojektowane animacje będą potrafiły w naturalny sposób poruszać się czy też mrugać oczami.

Wszystko zapisuje się za pomocą pliku SVG, używając do tego sublime txt.
Cały proces polega jeszcze na kodowaniu. Stworzona grafika musi dobrze się prezentować na ekranach o bardzo wysokiej rozdzielczości pikseli.

Grafika animowana w nauce i rozrywce

Kiedyś słysząc słowa grafika animowana pierwsze skojarzenie jakie przychodziło nam do głowy to bajka dla dzieci. Następnie na rynku zaczęto tworzyć bajki dla dorosłych, które nic nie wnosiły w walorach artystycznych, często emanowały wulgaryzmami i przemocą, choć cieszyły się i cieszą nadal dużą popularnością. Przykładem może być tutaj prekursor tego gatunku, czyli South Park, stworzony przez MTV, który przyczynił się do samobójstwa nastolatka, który nie umiał się pogodzić ze śmiercią głównego bohatera kreskówki. W Polsce natomiast prym wiódł serial animowany Władcy much, mimo tego, że były to bajki dla dorosłych, często oglądane były przez dzieci.

Wraz z rozwojem branży IT animacje zaczęły być wykorzystywane w wielu innych dziedzinach. Kiedyś poprzez pojęcie reklamy rozumieliśmy reklamę telewizyjną czy billboardową. Obecnie stosując kreator animacji, tworzy się reklamy, które zamieszcza się na stronach internetowych. Jest to tani sposób rozreklamowania nawet niszowego produktu, który nawet przy dobrym PR-ze może stać się hitem.

Przykładem tego może być słynny spinner, który został zaprojektowany już w latach 90-tych, ale przez brak rozreklamowania nie zyskał popularności. Wszystko zmieniło się gdy duża korporacja wykorzystując brak przedłużenia patentu konstruktorkę, wykonała własny spinner i dzięki właśnie reklamie internetowej, zarobiła na tym niszowym produkcie wiele milionów.Tworzenie animacji w internecie wymaga specjalistycznych programów, które jeszcze do niedawna ze względu na swój skomplikowany charakter były obsługiwane tylko przez informatyków, programistów. Obecnie na rynku dostępne są programy z bardzo prostym interfejsem, który pozwoli stworzyć filmik reklamowy, w krótkim czasie i rozreklamować go za pomocą wklejania linków na różne portale.

Przy dobrym marketingu, można rozreklamować niemal każdy produkt. Nawet portale społecznościowe w ramach dodatkowych usług dają możliwość wypromowania marki i monitorowanie zainteresowania, a także tworzenie strategii marketingowych w sieci.

Obecnie kreatory grafiki wykorzystuje się również w prezentacjach firm, które z powodzeniem zastępują Worda, Excela i Power Pointa. Pozwolą one w przystępny sposób przedstawić zalety danego produktu. Według badań społecznych wykorzystanie grafik w prezentacji zwiększa prawdopodobieństwo pozytywnej oceny danego projektu. Grafiki internetowe pełnią wiele dodatkowych funkcji.

 

wlosy

Wykorzystywane są nie tylko w reklamach, czy prezentacjach, ale również w edukacji. Bardzo popularna stała się infografika animowana, która za pomocą krótkich filmików animowanych edukuje, czy poszerza wiedzę. może być ona wykorzystana, np. w szkołach podstawowych, w celu zainteresowania dzieci problemem smogu i sposobem walki z tym problemem.

Za pomocą infografik dzieci mogą również poznać zasady pierwszej pomocy. Tak naprawdę możliwości jest bardzo wiele. Informacyjne grafiki mają również szerokie zastosowanie w promocji zdrowia. Wchodząc na specjalistyczne, medyczne strony internetowe, możemy np. dowiedzieć się, jak usunąć kleszcza, czy też posłuchać wykładu o zdrowej żywności. Wykorzystanie kreatorów może służyć również usprawnieniu działania danej przychodni, np. poprzez zapisy do lekarza robione za pomocą stron internetowych. Kreator graficzny będzie podpowiadał jak to zrobić przez co nawet osoby, które dopiero uczą się z korzystania z sieci poradzą sobie.

Tworząc kampanie reklamowe nie musimy sami projektować animacji czy też bohaterów danego tematu. Możemy skorzystać z grafiki wektorowej mascot. Są na niej wysokiej jakości cliparty i animacje w wersji darmowej bądź odpłatnej. Do dyspozycji klientów jest szeroka gama wzorów która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Taką animację można wykorzystać na ulotki reklamujące restauracje, bary puby, czy też firmy odzieżowe i wiele innych.

Wszystkie one są wykonane z najwyższą precyzją, odzwierciedlają wszystkie cechy ludzkie. Można je pobrać w różnych rozmiarach, a także edytować i nanieść własne zmiany. Taka forma może być wykorzystana również na billboardach, czy stronach internetowych. Można z nich również stworzyć cliparty. Na stronach internetowych dostępne są również avatary. Jeszcze do niedawna pojęcie avatar kojarzyło nam się z małym okienkiem, które były zawarte w ikonach. Obecnie avatary zostały bardzo rozbudowane, a ich zastosowanie jest nieograniczone.

Wykorzystuje się je np. w rozrywce. Można tworzyć avatary które przypominają nas samych. To my decydujemy o kolorze skóry, kształcie twarzy, oczu, ust, czy też sylwetce. Możemy wybrać spośród wielu dostępnych wzorów, a także sami zaprojektować i dodać do biblioteczki avatarów. Oczywiście w tym wypadku wymaga to już większych umiejętności.

Avatary możemy dowolnie ubierać, czy kupować im stroje. Nawet najlepsi projektanci projektują dla avatarów. Możemy im stworzyć wirtualny świat w którym dokonujemy realnych zakupów. Avatary tworzą własne społeczności, a ich użytkownicy nawet organizują zloty, przebierając się za własne avatary. Często za modą w kinematografii idzie wybór avatara. W ten sposób w danym sezonie jest wiele tysięcy podobnych avatarów, będących bohaterami filmów, komiksów i kreskówek.

Avatary wykorzystywane są przez firmy, szczególnie te skupiające się na działalności w sieci. Aby rozreklamować swoją markę bądź sklep tworzą oni avatary. Czasem także zamiast zdjęć na stronie internetowej wstawiają swoje avatary, ubrane w ubrania które są w ofercie sklepu. Istnieje wtedy nawet możliwość stworzenia na stronie avataru który przypomina nas wyglądem i przymierzenie wirtualnie ubrań dostępnych w ofercie sklepu.

Także niektóre sklepy kosmetyczne dają możliwość stworzenia swojego avatara i wypróbowania różnych wersji makijażu. To samo tyczy się usług fryzjerskich, gdzie ma się możliwość dopasowania fryzury do typu urody, czy też kształtu twarzy.

Avatary w nauce i edukacji

Od kilku lat nastała moda na diagnozowanie się za pomocą przeglądarki Google, przez to że coraz więcej ludzi zamiast korzystać z usług lekarzy samemu się nie tylko diagnozuje ale również leczy. Stworzono platformy które służą do konsultacji medycznych. Tam lekarze udzielają porad dotyczących problemów zdrowotnych z którymi zwracają się do nich internauci, szukający najpierw wsparcia online bądź chcący skonsultować diagnozę.

Nie zastąpi to wizyty lekarskiej jednak stanowi cenne wsparcie z którego użytkownicy sieci chętnie korzystają. Ponadto avatary wykorzystywane są na platformach edukacyjnych, gdzie prowadzą kursy i wykłady. Są wykorzystywane w szkolnictwie na każdym etapie edukacji, od przedszkola, przez szkołę podstawową, liceum lub technikum, w szkołach zawodowych, a także na studiach. Avatary używane są także na konferencjach naukowych w prelekcjach i wykładach. Stanowią urozmaicenie dla naukowych rozważań.

Grafika animowana w rozwoju firmy i rozrywce
Animowana grafika służy pozycjonowaniu stron i zdobywaniu lepszych pozycji w wyszukiwarce internetowej. Umieszczana przez firmy zajmujące się marketingiem w sieci na różnych stronach i portalach, przekierowująca do strony firmy i mająca generować większy ruch na stronie, zwiększając w ten sposób popularność firmy. Dzięki zastosowaniu kolorowego baneru reklamowego z animowaną grafiką, firma może zwiększać swoje szanse w dotarciu do docelowego klienta.

Stworzona grafika powinna zachęcać nawet osoby potencjalnie niezainteresowane do kliknięcia w link ukryty w kodzie graficznym. Najlepszym sposobem jest tworzenie avatarów, które występują w reklamie i na banerach przekierowujących na stronę.

Najpopularniejsze ciągle są avatary występujące w grach komputerowych, które gracz dobiera sobie dowolnie, tworząc swoje drugie ja w grze komputerowej, stanowiącej dla niego dobrą odskocznie od codziennych problemów. Najlepsza grafika animowana występuje w grach na konsole. Głębia kolorów i wysoka rozdzielczość obrazu zachwyca nawet największych malkontentów. Postaci gier przygodowych przeżywają różne przygody, a w kolejnych odsłonach gry można dokupować im różne atrybuty, czasem za realne pieniądze. Animowane gry komputerowe i na konsole tworzone są w technice wektorowej. Avatary występują także w grach dostępnych na telefonach komórkowych.

Kreator maskotek

Często słyszy się o zabawkach, które nie są dostosowane do potrzeb dzieci. Nie posiadają one odpowiednich certyfikatów bezpieczeństwa, wywołują alergie albo po prostu dziecko się ich boi. Tak było w przypadku, gdy pod wpływem popularności filmu ET, wprowadzono na rynek zabawki ET, które jednak zamiast radości powodowały u dzieci płacz. Jak wiadomo to rodzic zna najlepiej potrzeby swojego dziecka, wie o jego zainteresowaniach, ulubionych kolorach, czy też predyspozycjach.

Twórcy programów komputerowych, idąc za ciosem rozwijającego się rynku stworzyli program do projektowania maskotek. Co należy zauważyć, są to w pełni bezpieczne zabawki, wykonane z najlepszej jakości materiałów, które nie wywołują uczuleń skórnych, alergii, czy też ataków astmy w przypadku dzieci chorujących na astmę oskrzelową. Za pomocą prostego interfejsu sam rodzic może stworzyć zabawkę, która spełni jego oczekiwania i spodoba się dziecku. Do wyboru jest wiele kształtów począwszy od okrągłego, przez pół owalne, aż na trapezowym kończąc. Klienci sami wybierają ilość kończyn ich wygląd, a także mimikę twarzy. Do dyspozycji jest wszystko począwszy od kształtu oczu, na ustach, nosie, czy podbródku kończąc.

Zabawka może być w różnych kolorach. W ofercie jest szeroka gama zarówno kolorów jak i ich odcieni. Nie ma w nich wystających elementów, przez co nadają się również dla najmłodszych dzieci. Jest to również świetna zabawa, która może być formą rozrywki zarówno dla dzieci jak i rodziców. Mogą oni wspólnie tworzyć, projektować i zmieniać w zależności od upodobań. Dziecko uczy się kształtów, kolorów, jest wszechstronnie stymulowane. Tworzenie zabawki wpływa na rozwój wyobraźni, a także ćwiczy pamięć. Wybierając taki nietuzinkowy rodzaj zabawek mamy pewność, że żadne inne dziecko nie będzie miało takiej samej. Poza tym z pewnością dziecko doceni taki twórczy prezent, czy też czas spędzony na wspólnym tworzeniu.

Avatary – przestępczość internetowa

Niestety awatary pełnią również negatywne funkcje. Często wykorzystywane są przez stalkerów, a także innych cyberprzestępców, do ukrycia wizerunku i nawiązania kontaktów z innymi ludźmi ze światka przestępczego, którzy także ukrywają się pod swoim wirtualnym alter ego. Bardzo często zdarza się, że ofiarom takich przestępców padają zupełnie przypadkowe osoby, poznane przez nich za pośrednictwem sieci. Obecnie cyberprzestępcy nie mogą czuć się bezkarni, gdyż w jednostkach policji powstała specjalna grupa, która zajmuje się cyber przestępczością.

Avatar w nauce – ciemna strona

Niestety to co w założeniu miało być początkowo rozrywką, następnie zaczęło służyć edukacji, zostało też wykorzystane w nauce, ale nie przyczyniło się do walki z chorobami, ale zaspokojeniu swojego ego. I tak badacze z Uniwersytetu Harvard Medical School postanowili stworzyć własnego avatara, wykorzystując do tego małpy. Do mózgu jednej z nich wszczepili chip, który posiada aktywność 100 neuronów. Natomiast drugie zwierzę otrzymało 36 elektrod umieszczonych wzdłuż rdzenia kręgowego, który najpierw został przerwany.

Cały test polegał na tym iż zwierze pełniące rolę avatara, miało sterować za pomocą joysticka ciałem drugiego. Trudno stwierdzić co miał na celu ten eksperyment. Takie i inne tego typu okrutne praktyki pokazują ciemną stronę nauki, która czasem podejmuje irracjonalne działania, które głównie służą promocji jednostek. Innym przykładem może być Rosjanin, który uznał, że wykorzystując avatar będzie mógł żyć wiecznie, choć tak naprawdę nikt nie wie jak by to miało wyglądać.

Grafika animowana wykorzystywana jest obecnie niemal w każdej dziedzinie, począwszy od reklam, zamieszczanych w internecie, które mogą służyć promocji bądź rozreklamowaniu danego produktu. Wykorzystywane są też w marketingu, edukacji, czy rozrywce. Obecnie nowością jest również tworzenie avatarów w 3 D, a także hologramów, które są obecnie wykorzystywane w rozrywce. Aktualnie można wybrać się na koncert, nieżyjących już muzyków, którzy występują na żywow postaci hologramu. Jest to ciekawa forma rozrywki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *